Kamenky - koryta

Přhled skladových kamenek / koryt

Žulová kamenka 

Rozměry: 110x68x60 cm

Číslo: 11

Žulová kamenka 

Rozměry: 105x72x67 cm

Číslo: 12

Žulová kamenka 

Rozměry: 90x70x60 cm

Číslo: 13

Pískovcová kamenka 

Rozměry: 145x65x50 cm

Číslo: 14

Žulová kamenka 

Rozměry: 102x75x55 cm

Číslo: 15

Žulová kamenka 

Rozměry: 111x62x60 cm 

Číslo: 16

Žulová kamenka

Rozměry: 103x56x57 cm

Číslo: 17

pískovcová kamenka

Rozměry: 163x76x60 cm

Číslo: 18

Žulová kamenka

Rozměry: 99x69x61 cm

Číslo: 19

Kamenná stírka

Rozměry: průměr 75 x 92 cm

Číslo: 20

Žulová kamenka

Rozměry: průměr 101x82 cm

Číslo: 21


NĚCO MÁLO O KAMENkách

koryto, kamenka, pítko, nádrž na vodu
Popis:

Kamenné stírky, kamenky, fotnány i koryta provázejí lidstvo po tisíce let. Byly a jsou vyrobeny ze široké škály materiálů. Kameníci a zemědělci využívali převážně kámen z okolí. Ze skály se pracně ručně odstřeloval a následně kladivem a dlátem formoval do svého tvaru. Kováři brousili a kalili nástroje. Teprve v minulém století si mohla práce trochu usnadnit pomocí elektřiny, tvrdokovu, stlačeného vzduchu a diamantových nástrojů. Přesto je kamenná kašna produktem nejvyšší řemeslné zručnosti a mimořádně krásným nábytkem a užitkem pro každého majitele.
Vzpomeňte si na krásné vesnické kamenky v centru tržnic, kašny v zámecké zahradě nebo kamennou kašnu s krásným rouchem (lemováním) na klášterním nádvoří. Velké množství lázní a léčivých lázní má ve svém středu starou fontánu, ze které s tichým šuměním vytéká léčivá voda.

Výroba kašen z přírodního kamene poskytovala nejen kameníkům a zemědělcům z chudé oblasti v minulých staletích užitečnou komoditu. Jejich výrobou a prodejem se živili skrovně. Kamenky, stírky, bylinkové a skladové nádoby byly vyrobeny podle požadavků zákazníka nejjednoduššími prostředky vedle zemědělských prací vyrobeny a následně prodány nebo směněny. Již stará studna vypovídala cosi o postavení a bohatství svého majitele. Vzhledem k týdnům či dokonce měsícům práce to byl drahý nákup, ale velmi cenný. To se dodnes nezměnilo. Dobrá stará zahradní kašna z přírodního kamene je koupě na celý život i pro budoucí generace.

NENAŠLI JSTE TO, CO JSTE HLEDALI? NEJSTE SI ÚPLNĚ JISTÍ TÍM, CO BY TO MĚLO BÝT? NAPIŠTE NÁM. RÁDI VYSLECHNEME VAŠI PŘEDSTAVU A POŽADAVKY A SPOLEČNĚ NALEZNEME CO NEJLEPŠÍ REŠENÍ.